História kabeliek

Moderné kabelky tvoria neoddeliteľnú súčasť sveta módy. Praktická pomôcka, bez ktorej sa nezaobíde žiadna žena, je nielen ochrancom ženských tajomstiev, ale tiež dôležitým symbolom jej postavenia a štýlu. Nebolo tomu tak ale vždy.


kabelka

Počiatky kabeliek

Zatiaľ čo termín kabelka ba prvýkrát objavuje až na začiatku 20. storočia, prvé zobrazenie vakov a príručnej batožiny, podobných kabelkám pochádza už od starých Egypťanov. Ich hieroglyfy popisujú vaky zo surovej kože alebo látky, ktoré ba nosili v ruke alebo pripevnené k pásu a prenášali ba v nich cennosti a mince. A jedna perlička - tieto vaky nosili výhradne muži.
14. a 15. storočia - Stredovek - rovnosť mužov a žien

V štrnástom a pätnástom storočí ešte ľudia nepoznali vrecká, a tak si muži a ženy pripevňovali sťahovacie vrecká k bokom na opasok, z ktorého viseli na dlhej šnúre, alebo je nosili prehodené cez rameno. To sa líšilo v závislosti na tom, čo bolo práve v móde a na životnom štýle a stavu majiteľa či majiteľky. Ľudia v tejto dobe tiež začali svoje vaky a kapsy zdobiť šperkami a výšivkami a ku slovu sa dostali aj drahé materiály,ako bol hodváb. Majiteľka takéhoto vrecka tým dávala najavo svoje bohatstvo.
Nie je asi potrebné dodávať, že tieto krehké predchodkyne kabeliek neboli príliš praktické. A navyše - ak si niekto mohol dovoliť tak drahú záležitosť, mohol si dovoliť sluhov, ktorí mu jeho veci nosili. Portréty najbohatších a najvplyvnejších ľudí tej doby často zobrazujú predmet, ktorý by sa dal nazvať módnou kabelkou.


kabelka

16. a 17. storočia - Skryté kabelky alžbetínskej éry

Ženské šaty tejto doby narástli do neuveriteľných rozmerov a ženy začali nosiť kabelky pod sukňami. Kabelka doslova zmizla na niekoľko desiatok rokov z očí a v dizajne nedochádzalo prakticky k žiadnym výraznejším zmenám. Výšivky, drahokamy a hodváb síce nezmizli úplne, ale často boli nahradené praktickejšími materiálmi, ako je koža. Muži sa dočkali vreciek na nohaviciach, a tak sa kabelky stali výlučne ženskou záležitosťou.
A rovnako ako dnes, aj v tej dobe bol obsah kabelky výsostným, takmer mystickým tajomstvom žien, ktoré bolo navyše bezpečne uschované pod jej sukňou.


18. a 19. storočia - Späť na svetlo

Naberané sukne s obručami pomaly vychádzali z módy a priliehavé oblečenie neumožnilo skrývať kabelky pod šaty. Žiadna žena už si nechcela kaziť útle tvary svojej postavy objemnými vreckami pod oblečením a svetlo sveta tak uzreli prvé kabelky, ako ich chápeme dnes - držali sa v ruke a boli nielen praktickým pomocníkom, ale i módnym doplnkom k oblečeniu. Ženy si kupovali rôzne kabelky pre rôzne príležitosti a nosili v nich parfumy, vejáre, vonné soli alebo navštívenky.
V 19. storočí navyše došlo k rozmachu železnice a cestujúci začali čoraz viac vyžadovať batožinu, ktorá nebola určená pre cestovanie na koňoch a v kočiaroch. Význam kabelky ako praktického módneho doplnku žien tak začínal naberať na sile.


1. polovica 20. storočia - Netradičné materiály a tvary

Veľká rozmanitosť tvarov, farieb a použitých materiálov umožnili v dvadsiatych rokoch minulého storočia doslova masové rozšírenie tohto doplnku medzi ženy všetkých vrstiev. Vo vzhľade kabeliek sa silne odrazilo objavenie hrobky faraóna Tutanchamona - u módnych kabeliek sa dostali k slovu vzory vychádzajúce zo starovekého Egypta.
V čase druhej svetovej vojny boli všetky odvetvia ľudskej činnosti ovplyvnené nedostatkom kovu a kože. Výrobcovia kabeliek tak začali využívať plasty a drevo. Bol to začiatok éry skúmania nekonvenčných materiálov a tvarov.


kabelka

1950 - 2000 - Významní návrhári, technologický pokrok a nové materiály

V päťdesiatych rokoch si niektorí návrhári vydobyli reputáciu vytvorením odvážnych, krásnych a elegantných kabeliek. Vznikli významné návrhárske domy ako Chanel, Louis Vuitton alebo Hermes, ktorých kabelky sa stali vzorom pre mnoho ďalších generácií módnych návrhárov.
Začiatkom šesťdesiatych rokov nastal v záujme o kabelky značný útlm. Nová kultúra ich odmietla ako príliš formálne a nehodiace sa pre nový štýl života. Návrhári boli ale vždy prispôsobiví a svetlo sveta tak uzreli kabelky s "funky" vzory s jasnými farbami.
Druhá polovica dvadsiateho storočia tiež priniesla ohromný skok v technológiách a zavádzaní nových materiálov a textílií, z ktorých sú kabelky vyrábané, dopomohli k tomu, aby sa kabelky stali neoddeliteľnou súčasťou výbavy každej modernej ženy. Do popredia sa dostalo napríklad nepremokavé plátno, syntetické materiály kozmického veku alebo nepravá koža. Vylepšené výrobné procesy tiež znamenali zníženie cien kabeliek a vy si tak dnes môžete zaobstarať kabelky za prijateľné ceny.


Budúcnosť kabeliek

Čo môžeme očakávať v budúcnosti? Pravdepodobne dôjde k využívaniu stále modernejších materiálov a rovnako ako v ďalších odvetviach módy budú návrhári čerpať z histórie. Iste dôjde k ďalšiemu nárastu množstva tvarov a vzorov kabeliek, aby si ženy, a pravdepodobne aj muži, mali z čoho vyberať. Kabelka v každom prípade zostane veľmi užitočným pomocníkom pre každú príležitosť.
V našej ponuke nájdete už dnes širokú ponuku módnych kabeliek za prijateľné ceny. Ak si neviete rady s výberom dámskej kabelky alebo spoločenskej kabelky , využite nášho malého sprievodcu " Ako si vybrať kabelku ". Prajeme vám príjemné a pohodlné nakupovanie a tešíme sa na Vašu ďalšiu návštevu.

Copyright © 2018 ZARRA - Eshop s módnymi doplnkami | abWEB.sk tvorba web stránok | Grafický návrh abWEB.sk